PRACHATICE A OKOLÍ

Prachatice jsou město v Jihočeském kraji, 35 km západně od Českých Budějovic na Živném potoce. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel. Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. Toto město s krásnou historií je zároveň strategickým místem pro návštěvu šumavské přírody, památek a možností pro cestování, zábavu a sportovní vyžití. Ve městě se nachází plavecký bazén, sportovní hala, sportovní stadion, hokejbalová hala a koupaliště.
Pro návštěvníky se zájmem o historii doporučujeme projít si památky a pamětihodnosti dle tohoto seznamu http://www.prachatice.eu/pamatky-a-pametihodnosti/ds-1403

Oficiální stránky města Prachatic http://www.prachatice.eu/

Okolí Prachatic

Pro rodinnou dovolenou, výlety a cestování s dětmi jsou Prachatice perfektním výchozím místem.
Dovolujeme si zde uvézt několik tipů na výlety.

Chráněná krajinná oblast Šumava
Šumava láká návštěvníky především svou nedotčenou  přírodou. Nachází se zde mnoho rašelinných slatí, pramenišť, potůčků, bystřin a hlubokých lesů. Nejvýznamnějším prameništěm je zcela určitě pramen řeky Vltavy.  Šumava se může též pyšnit svými překrásnými jezery ledovcového typu.

Šumava je ideálním místem na trávení dovolené s malými dětmi. Poslední roky je Šumava velmi vyhledávaným a oblíbeným místem pro pěší turistiku i cykloturistiku. Pro její dobře upravené a některé méně náročné turistické trasy i cyklotrasy je vhodná pro pěší výlety s dětmi, příjemné procházky s kočárkem, a také pro děti, které jezdí na kole už samy nebo pro ty nejmenší, které vozí rodiče na cyklovozíku či cyklosedačce.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Chr%C3%A1n%C4%9Bn%C3%A1_krajinn%C3%A1_oblast_%C5%A0umava

Lázně sv. Markéty

Vzdálenost z Prachatic: 1 km
Byly založeny v roce 1783 na místě, kde vyvěral pramen, jehož blahodárné účinky na lidské zdraví byly známy již v minulosti. Největší rozkvět zažily lázně na přelomu 19. a 20. století, svému účelu sloužily do roku 1935. Od té doby byly využívány jako letovisko, později už pouze chátraly.

Osada a rozhledna Libín

Vzdálenost z Prachatic: 4 km
Osada Libín je přírodní rezervace v okrese Prachatice. Pamětihodností je pozdně gotický kostel sv. Anny, přestavěný roku 1732 barokně. V okolí se nacházejí pozůstatky prvorepublikového opevnění Československa, tzv. řopíky (betonové bunkry).

Z daleka viditelná bílá válcová věž na vrcholu stejnojmenné hory (1 069 m n. m.), vysoká 27 m leží na severním svahu hory Libín, 3 km jižně od města Prachatice. https://cs.wikipedia.org/wiki/Lib%C3%ADnsk%C3%A9_Sedlo

Lyžařský areál na Libínském Sedle

Na úpatí kopce byl v nedávné době vybudován 1,5 km dlouhý lanový park s více než 80 překážkami, jeden z největších v Evropě. Lyžařům slouží v zimě sjezdovky s vlekem s možností večerního lyžování.
http://www.skilibin.cz/

Naučná stezka - Prachatické hradby

1,5 km, cca 45 min., vhodné pro vozíčkáře s doprovodem
Stezka začíná na Malém náměstí pod Dolní (Píseckou) branou a provede vás okolo prstence bývalého městského opevnění z 16. století. Přitom uvidíte další bašty a také místo, kde stávala druhá vstupní brána do města, nazývaná Horní (Pasovská). Na samém začátku stezky se nachází zajímavá fontána sochaře Olbrama Zoubka, nedaleko pak bronzová socha „Člověk“ od Otto Herberta Hajeka.

Naučná stezka - Svatopetrská stezka

1,5 km, cca 45 min.
Zavede vás po trase z centra Prachatic až ke hřbitovnímu kostelu sv. Petra a Pavla ve Starých Prachaticích.

Vyhlídková stezka kolem Prachatic

15 km, převýšení 157 m, cca 4–5 hod., 12 informačních tabulí, značeno zelenobílým psaníčkem
Na vyhlídce na Skalce začíná prvním zastavením „Na křemenném valu“ naučná stezka, skýtající mnoho hezkých pohledů na město z různých světových stran. U jednotlivých zastavení jsou lavičky.

Zlatá stezka

33 km, cca 8–10 hod., značená žlutou barvou a symbolem soumara s koněm
Turistická trasa kopírující středověkou Zlatou stezku s 12 zastaveními.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%A1_stezka

Husinec

Vzdálenost z Prachatic: 5 km
Městečko na říčce Blanici asi 5 km SZ od Prachatic. Proslulé – a nejen v Čechách – je především jako rodiště náboženského myslitele a reformátora Jana Husa. Na náměstí najdeme sochu M. Jana Husa z roku 1958 od akademického sochaře Karla Lidického. Na hlavní ulici se nalézá nejpamátnější místo Husince - dům čp. 36.
http://www.husinec.cz/

Vodní nádrž Husinec

Vzdálenost z Prachatic: 4 km
Přehrada na řece Blanici nad městečkem Husinec. Součástí vodního díla, které slouží jako zásobárna pitné vody pro město Prachatice, je malá vodní elektrárna. V létě je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi a vodní radovánky.

Kratochvíle

Vzdálenost z Prachatic: 16 km
Lovecký zámek inspirovaný italskými vilami obklopuje půvabná renesanční zahrada s vodním příkopem.

Helfenburk

Vzdálenost z Prachatic: 17 km
Rozsáhlá zřícenina západně od Bavorova. Pozůstatkům hradu s téměř kruhovým půdorysem dominují dvě válcové věže, přístupné turistům a skýtající daleké výhledy na krajinu Strakonicka a na pásmo Šumavy.

Boubínský prales

Vzdálenost z Prachatic: 31 km
Boubínský prales je národní přírodní rezervace 3,5 km severovýchodně od obce Zátoň v okrese Prachatice, která byla vyhlášena již v roce 1858. Jedná se tedy o třetí nejstarší českou přírodní rezervaci, a to o rozloze 666,41 ha. Oblast leží v CHKO Šumava a spravuje ji Správa NP a CHKO
http://www.boubinsky-prales.cz/

Vimperk

Vzdálenost z Prachatic: 23 km
Další z měst, nazývaných „branou Šumavy“. Leží pod Boubínem v údolí řeky Volyňky, je sídlem správy NP a CHKO Šumava. Vimperk proslul dlouhou tiskařskou a sklářskou tradicí.
http://www.vimperk.cz/